Przyjazny adresy URL strony internetowej


Problemy z adresami url

 

Testowałem udostępniony konwerter przenosząc dane z 3 różnych witryn postawionych na skrypcie darmowym 6.x. Migracja danych jest szybka a obsługa konwertera prosta w użyciu nawet dla osób ze znikomą wiedzą (mój przykład). Pozwoliłem sobie trochę zmodyfikować instrukcję aby była jeszcze bardziej zrozumiała. Instalacja dodatków po wykonanej migracji również przebiegała bezproblemowo.

W dalszym ciągu problem stanowi adres URL podstron. Jeżeli witryna na darmowym skrypcie była pozycjonowana, oprócz domeny głównej linkowane były również podstrony, które zajmują wysokie pozycje w wyszukiwarce Google to po aktualizacji do wersji płatnej Ext stracą one swoje dobre pozycje. Efekt pozycjonowania zostanie utracony. Zmieniają się bowiem adresy URL podstron jak w niższych przykładach.
 

W wyniku tej zmiany może się również zdarzyć, że zmodyfikowana strona zostanie uznana za duplikat poprzedniej wersji a tym samym będzie blokowana przez robota. Jakie są wyjścia z tej sytuacji:

  1. wprowadzić korektę w skrypcie płatnym Ext tak aby w trakcie migracji zachowane zostały dotychczasowe adresy URL. Jak to zrobić ?
  2. poduścić do zmiany adresu dynamicznego URL na przyjazny adresy URL wprowadzając dodatkowo:

a/ przekierowanie 301 dla wszystkich podstron w pliku htaccess. Jaki byłby to kod ?
b/ wprowadzić atrybut rel="canonical" dla poszczególnych podstron wskazując nowe podstrony za wiodące


Czy możliwe jest udostępnienie takich wskazówek ? Dysponując nimi z pewnością dokonałbym "przesiadki" . Nie mając ich zmuszony jest zostać na skrypcie darmowym aby nie stracić sporych kwot wydanych na pozycjonowanie.

 

Namawiam aby wersji 6.3 adresy URL w wersji bezpłatnej i płatnej były adresami przyjaznymi generowanymi w ten sam sposób. Umożliwi to później bezproblemowe przejście z wersji darmowej do płatnej bez ponoszenia strat związanych z widocznością strony w internecie. Czy jest to możliwe ? Takie rozwiązanie stosuje np. windu.org. Również w najpopularniejszym skrypcie świata WordPress startując z wersji darmowej bez zmiany adresu URL przechodzi się do atrakcyjnych wtyczek i szablonów w wersji płatnej.